Piątek, 23 Lipiec 2021 r. ,   Sławy, Bogny

Jaką farbę wybrać do malowania mieszkania?

   9
Bogata oferta farb na rynku sprawia, że mamy nierzadko kłopot z wyborem rodzaju farby którą użyjemy do pomalowania domu czy mieszkania. Poszczególne rodzaje farb różnią się między sobą właściwościami, a przez to zastosowaniami. Poniżej zamieszczamy krótkie charakterystyki podstawowych rodzajów farb dostępnych w handlu.

Farby akrylowe

Tak popularna farba akrylowa to dobre rozwiązanie, kiedy chcemy pomalować stosunkowo suche pomieszczenia w domu. Atutem farb tego typu jest fakt, że rozpuszczają się one w wodzie, co oznacza, że nie trzeba stosować specjalnych rozpuszczalników do farb. Typowa farba akrylowa szybko schnie i nie zmienia swojego koloru pod wpływem promieni słonecznych. Jej istotną zaletą jest przystępna cena. 
Farby akrylowe nadają się do malowania powierzchni pokrytych uprzednio farbami akrylowymi labo lateksowymi. Z ich pomocą można także szybko pokryć płyty kartonowo gipsowe. 

Jeśli natomiast chodzi o malowanie ścian pokrytych farbą olejną, konieczne jest zeskrobanie jej warstwy i zagruntowanie ściany przez użyciem farby akrylowej. Farba akrylowa czy lateksowa? To pytanie zadaje sobie wiele osób mających w planie remont mieszkania lub domu. Zasadniczo zaleca się stosowanie farb akrylowych w pomieszczeniach suchych, to dobre rozwiązanie do pokoju dziecka, sypialni albo salonu. Natomiast, jeśli chodzi o łazienkę albo kuchnię, lepiej byłoby postawić na bardziej trwałe farby akrylowo-lateksowe lub lateksowe, które zawierają specjalne środki grzybobójcze.

Farby ceramiczne

Dostępne na rynku farby tego typu, na przykład produkty marki Magnat, zawierają komponenty ceramiczne. Dzięki zastosowaniu ceramicznych mikrokuleczek farby dają zaskakująco dobry efekt krycia – powierzchnia pomalowanej ściany staje się idealnie gładka. W przeciwieństwie do farb tradycyjnych, farby ceramiczne tworzą powłoki, które są w dużym stopniu odporne na powstawanie zabrudzeń. Nie chłoną kurzu, na ich powierzchni nie powstają plamy. Jakby tego było mało, nowoczesna farba ceramiczna cechuje się wysoką trwałością. Nawet po dłuższym czasie ściany pomalowane tego typy farbami prezentują się znakomicie. Istotne jest także, że usuwanie ewentualnych zabrudzeń jest bardzo proste. Powłoka z farby ceramicznej jest odporna nawet na szorowanie.

Farby emulsyjne

Szeroka gama kolorystyczna, atrakcyjne ceny i wysoka wydajność są odpowiedzialne za to, że farby emulsyjne cieszą się tak wielkim zainteresowaniem na rynku.  Farby emulsyjne to rozwiązanie, z pomocą którego można szybko odmienić wygląd ścian wewnątrz domu, jak i jego fasad. Mówiąc potocznie, rozpuszczalnikiem nowoczesnych farb tego rodzaju jest woda. Tak na prawdę farba jest dyspersją wodną, czyli emulsją, ale jak by tego nie określać pewnym jest, że podczas wysychania powłoki farby emitowana jest wyłącznie para wodna, co przekłada się na większy komfort także podczas jej nakładania, ponieważ nie musimy przejmować się nieprzyjemnym zapachem. W tej chwili produkowane są farby odporne na działanie promieni UV, w praktyce oznacza to, że nawet po dłuższym czasie będą się prezentować świeżo, nie stracą także swojego koloru, bardzo wydajne i w wysokim stopniu odporne na szorowanie. 

Farby silikatowe

Farby silikatowe bazują na krzemianie potasu, który bywa określany także potasowym szkłem wodnym. Farby te nadają się przede wszystkim do malowania podłoży mineralnych, a to dlatego, że dzięki swojemu składowi chemicznemu wyróżniają się swoją wysoka przyczepności do tego typu podłoża. Farba silikatowa elewacyjna to znakomite rozwiązanie, gdy chodzi o malowanie tynków mineralnych. Ponieważ farba jest całkiem odporna na działanie agresywnych składników we wspomnianych tynkach, można rozpocząć malowanie jeszcze, zanim proces karbonizacji się skończy. To jeszcze nie koniec zalet farb silikatowych nowej generacji. Warto zaznaczyć, że są one odporne na warunki pogodowe. To właśnie dlatego farby silikatowe zewnętrzne cieszą się stale rosnąca popularnością. W przeciwieństwie do innych rodzajów farba silikatowa nie tworzy na pomalowanej powierzchni błony. Zamiast tego wnika ona w podłoże.

Farby lateksowe

Już od jakiegoś czasu wysokiej jakości farby lateksowe cieszą się sporym zainteresowaniem na rynku. Każdy, kto miał już okazję zapoznać się z grubsza z rodzajami farb w sklepach z materiałami wykończeniowymi, zauważył na pewno, że farby lateksowe kosztują trochę więcej niż inne rodzaje. Czy mimo to warto zainwestować w dobre farby lateksowe? Zdecydowanie tak! Tego rodzaju farby są z reguły o wiele bardziej wydajne, ich trwałość także jest więcej niż zadowalająca. Jakby tego było mało farba lateksowa tworzy na ścianie elastyczną, stosunkowo miękką powłokę, którą szybko i bezproblemowo można umyć w razie potrzeby. Farba lateksowa czy akrylowa? 

Oczywiście oba typy farb mają wiele istotnych dla ich użytkowników zalet. To, czy w danym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie typowa farb lateksowa zależy od tego, gdzie zamierzamy je zastosować. Ogólnie rzecz biorąc, mianem farb lateksowych określane są farby, które zawierają żywice poliakrylowe. Z tym, że zawartość tych żywic jest znacznie wyższa w farbach lateksowych niż akrylowych. Duża zawartość żywic powoduje, że dobre farby lateksowe są odporne na ścieranie i szorowanie, także na mokro. To właśnie dlatego farby lateksowe są zalecane do malowania pomieszczeń, gdzie często dochodzi do różnych zabrudzeń, np. na ściany w kuchni. 


Naturalnym jest że skoro człowiek doczekał się momentu w którym wreszcie posiada swoje cztery kąty chce je urządzić według siebie. Jeśli jest to pierwsze mieszkanie czy dom, jest duże prawdopodobieństwo że urządzać se je będzie od samych podstaw. Dla wielu osób jest to frajda...

Firma Meble Drzazga działa kompleksowo od projektu, przez produkcję, do montażu. Oferta firmy obejmuje meble na wymiar do każdego rodzaju pomieszczeń w mieszkaniu, biurze czy domu. Firma działa na rynku już od 30 lat i dzięki doświadczeniu jakie posiada, jest w stanie zrealizować nawet...
Jesteśmy firmą, która zajmuje się realizacją usług dotyczących elektryki. Na rynku działamy od bardzo wielu lat, posiadając w swoich szeregach naprawdę świetnych specjalistów, którzy wiedzą, w jaki sposób zrealizować powierzone im usługi. Podejmujemy się realizacji usług...Jeśli chcecie Państwo ubezpieczyć swój dom, mieszkanie lub samochód zapraszamy do skorzystania z oferty Multiagencji Ubezpieczeniowej Optima...
Jesteśmy firmą, która już od wielu lat znajduje się na rynku. Argra to nowoczesna firma, która zawsze nastawiona jest na potrzeby swoich...
Swan-Klim jest wrocławską firmą zajmującą się projektowaniem i montażem klimatyzacji i wentylacji, realizująca swoje usługi na terenie...